Migrēna pacienti – migranti un migranti izraisa tiešsaistē.

Migrēna izraisa galvassāpju (bieži epizodes), bieži vien ar sliktu dūšu (nelabumu) vai vemšanu (vemšana). Ārstēšanas iespējas ietver izvairīšanos no iespējamiem izraisītājiem, pretsāpju līdzekļiem, pretiekaisuma pretsāpju līdzekļiem, anti-slimību zālēm un triptānajām zālēm. Ja uzbrukumi ir bieži vai smagi, var izmantot zāles migrēnas uzbrukumu novēršanai.

Migrēna izraisa galvassāpju (bieži epizodes), bieži vien ar sliktu dūšu (nelabumu) vai vemšanu (vemšana). Ārstēšanas iespējas ietver izvairīšanos no iespējamiem izraisītājiem, pretsāpju līdzekļiem, pretiekaisuma pretsāpju līdzekļiem, anti-slimību zālēm un triptānajām zālēm. Ja uzbrukumi ir bieži vai smagi, var izmantot zāles migrēnas uzbrukumu novēršanai.

Kas ir migrēna?

Migrēna ir stāvoklis, kas izraisa galvassāpju uzbrukumus (epizodes). Citi simptomi, piemēram, slikta dūša vai slikta dūša (vemšana), ir arī bieži sastopamas. Starp migrēnas uzbrukumiem simptomi ir pilnīgi.

Migrēna ir izplatīta. Apmēram 1 no 4 sievietēm un apmēram 1 no 12 vīriešiem kādā brīdī savā dzīvē attīstās migrēna. Visbiežāk tas vispirms sākas bērnībā vai kā jaunietis. Dažiem cilvēkiem ir bieži uzbrukumi – dažreiz vairākas nedēļas. Citi ir uzbrukumi tikai tagad un pēc tam. Daži cilvēki var aiziet gadiem ilgi starp uzbrukumiem. Dažiem cilvēkiem migrēnas uzbrukumi apstājas vēlākā pieaugušā dzīvē. Tomēr dažos gadījumos uzbrukumi turpinās (pastāv) visā dzīves garumā.

Ir divi galvenie migrēnas uzbrukuma veidi

Tas ir visizplatītākais migrēnas veids. Simptomi ir šādi

Apmēram 1 no 4 cilvēkiem ar migrēnu ir migrēna ar auru. Simptomi ir tādi paši kā iepriekš aprakstītie (migrēna bez auras), bet pirms galvassāpes sākuma ir arī brīdinājuma zīme (aura).

Viens no iepriekš minētajiem auras var attīstīties, vai arī vairāki var rasties vienu pēc otra. Katra aura parasti ilgst tikai dažas minūtes pirms došanās, bet var ilgt līdz 60 minūtēm. Aura parasti norisinās, pirms sākas galvassāpes. Galvassāpes parasti attīstās 60 minūtēs pēc aura beigām, bet tas var attīstīties daudz ātrāk nekā tas, bieži vien tieši pēc tam. Dažreiz notiek tikai aura, un pēc tam nerodas galvassāpes. Lielākajai daļai cilvēku, kuriem ir migrēna ar auru, arī ir migrēnas epizodes bez auras.

Migrēnas uzbrukumu parasti var iedalīt četros posmos

Ir dažādi citi migrēnas veidi, kas ir retāk, un daži citi tipi, kas ir retāk. Tie ietver:

Vēdera migrēna. Tas galvenokārt notiek bērniem. Tā vietā, ka galvassāpes, bērnam ir vēdera (vēdera) sāpju uzbrukumi, kas ilgst vairākas stundas. Raksturīgi, ka katra uzbrukuma laikā nav galvassāpes vai tikai vieglas galvassāpes. Var būt saistīta ar slimību (nelabumu), vemšanu (vemšanu) vai aura simptomus.

Acu migrēna. To dažreiz sauc par tīklenes migrēnu, oftalmoloģisko migrēnu vai acu migrēnu. Tas izraisa īslaicīgu visa redzes vai tā daļas zaudēšanu vienā acī. Tas var būt ar vai bez galvassāpēm. Katrs uzbrukums parasti notiek vienā acī. Acumirklī nav nekādu noviržu, un redze atgriežas normālā stāvoklī. Svarīga piezīme: nekavējoties sazinieties ar ārstu, ja redzat pēkšņu redzes zudumu (īpaši, ja tas notiek pirmo reizi). Tam ir dažādi iemesli, un tie jānovērš, pirms tiek diagnosticēta migrēna ar acīm.

Svarīga piezīme: nekavējoties sazinieties ar ārstu, ja jums ir pēkšņs vājums (īpaši, ja tas notiek pirmo reizi). Tam ir citi iemesli (piemēram, insults), un tie ir jāizslēdz, pirms var diagnosticēt hemiplegisko migrēnu.

Simptomiem parasti ir galvas sāpes galvas aizmugurē (nevis vienpusēja, kā bieži migrēna gadījumā). Viņi arī mēdz ietvert dīvainus aura simptomus, piemēram,

Atšķirībā no hemiplegijas migrēnas, basilar tipa migrēna neizraisa vājumu. Pastāv paaugstināts insulta risks ar šāda veida migrēnu. Svarīga piezīme: nekavējoties jāsazinās ar ārstu, ja Jums attīstās simptomi, kas aprakstīti basilar tipa migrēnai (īpaši, ja tie notiek pirmo reizi). Ir arī citi šo simptomu cēloņi (piemēram, insults), un tie ir jāizslēdz, pirms var diagnosticēt basilar tipa migrēnu

Migrēnu parasti diagnosticē tipiskie simptomi. Nav pārbaudījumu migrēnas apstiprināšanai. Ārsts parasti var būt pārliecināts, ka Jums ir migrēna, ja Jums ir tipiski simptomi, un pārbaude, kas nerada nekādas novirzes. Tomēr dažiem migrēnas cilvēkiem ir netipiski galvassāpes. Tāpēc dažreiz testi tiek veikti, lai izslēgtu citus galvassāpju cēloņus. Arī ar dažiem retākiem vai retākiem migrēnas veidiem, piemēram, migrēnu acīm, dažreiz tiek veikti testi, lai izslēgtu citus šo simptomu cēloņus. (Piemēram, pagaidu aklumu var izraisīt dažādi cēloņi, izņemot acu migrēnu.)

Sprieguma galvassāpes dažreiz sajaucas ar migrēnu. Šie ir bieži sastopamie galvassāpījumi, kas laiku pa laikam rodas lielākajai daļai cilvēku. Sprieguma tipa galvassāpes Piezīme: ja Jums ir migrēna, dažādos laikos var būt arī spriedzes galvassāpes migrēnas uzbrukumiem.

Cēlonis nav skaidrs. Teorija, kas agrāk bija populāra, bija tā, ka asinsvadi smadzeņu daļās kļūst šaurāki (iedziļināties spazmā), kas veidoja auru. Pēc tam tika uzskatīts, ka asinsvadus drīz pēc tam atvērsies (paplašinās), kas izraisa galvassāpes. Tomēr šī teorija nav viss stāsts, un, protams, tas pat nav galvenais faktors. Tagad ir domājams, ka dažas smadzeņu ķīmiskās vielas palielinās aktivitātē, un smadzeņu daļas pēc tam var sūtīt neskaidrus signālus, kas izraisa simptomus. Precīzas izmaiņas smadzeņu ķīmiskajās vielās nav zināmas. Nav arī skaidrs, kāpēc cilvēkiem ar migrēnu jāattīsta šīs pārmaiņas. Tomēr kaut kas var izraisīt pārmaiņas dažu smadzeņu ķīmisko vielu darbībā, lai novērstu migrēnas uzbrukumu.

Lielākā daļa migrēnas uzbrukumu rodas bez redzama iemesla. Tomēr dažiem cilvēkiem kaut kas var izraisīt migrēnas uzbrukumus. Trigeri var būt visu veidu lietas. Piemēram

Tas var palīdzēt saglabāt migrēnas dienasgrāmatu. Ievērojiet, kur un kur sākās katrs migrēnas uzbrukums, ko jūs darījāt un ko tu ēdīji tajā pašā dienā. Raksts var parādīties, un var būt iespējams izvairīties no vienas vai vairākām lietām, kas var izraisīt migrēnas uzbrukumus. Skatiet atsevišķas brošūras “Migrēna – rīki un dienasgrāmata”, kas sniedz sīkāku informāciju un ietver dienasgrāmatu, kuru var izdrukāt un aizpildīt.

Zāles migrēnas uzbrukumu ārstēšanai, lai uzzinātu dažādas migrēnas ārstēšanas iespējas. Šeit ir sniegts īss kopsavilkums.

Paracetamols vai aspirīns darbojas daudziem migrēnas uzbrukumiem. (Piezīme: bērniem līdz 16 gadu vecumam nevajadzētu lietot aspirīnu jebkuram stāvoklim.) Pēc iespējas ātrāk pēc simptomu sākšanas lietot devu. Ja jūs lietojat pretsāpju līdzekļus pietiekami agri, tie bieži samazina galvassāpes smagumu vai pilnībā aptur. Daudzi cilvēki nelieto pretsāpju līdzekļus, līdz galvassāpes kļūst ļoti slikti. Tas bieži vien ir par vēlu, lai pretsāpju līdzeklis labi darbotos.

Piezīme: nesen aspirīns ir samazinājies par labu daudzu sāpīgu slimību ārstēšanai. Tomēr migrēnas gadījumā tas bieži darbojas ļoti labi un ir vērts izmēģināt. Pārskats par pētījumiem, kas publicēti 2010. gadā (citēti sadaļā “Atsauces” šīs lietošanas instrukcijas beigās) apstiprina aspirīna atrašanās vietu. Pārskatā tika secināts, ka vairāk nekā pusē cilvēku, kuri to lieto, aspirīns (pilnā devā) vai nu noņem migrēnas sāpes, vai arī ievērojami samazina sāpes divu stundu laikā.

Pretiekaisuma pretsāpju līdzekļi, iespējams, darbojas labāk nekā paracetamols. Tajos ietilpst ibuprofēns un aspirīns. (Stingri sakot, aspirīns ir pretiekaisuma pretsāpju līdzeklis.) Citus tipus, piemēram, diklofenaku, naproksēnu vai tolfenāmskābi, ir nepieciešama recepte.

Migrēnas uzbrukumi var radīt slimības sajūtu (nelabumu), kas var izraisīt tablešu nepietiekamu uzsūkšanos ķermenī. Ja lietojat pretsāpju līdzekļus, tie var palikt jūsu vēderā un labi nedarbo, ja jūtaties slims. Jūs pat varat pacelties tabletes (vemt). Padomi, kas var palīdzēt

Dažas tabletes satur gan pretsāpju līdzekļus, gan anti-slimības zāles, piemēram, Paramax® un MigraMax®. Tie var būt ērti. Tomēr katras daļas (sastāvdaļas) deva var nebūt piemērota visiem vai būt pietiekami stipra. Jūs varat izvēlēties lietot pretsāpju līdzekļus un anti-slimības zāles atsevišķi, lai jūs varētu kontrolēt katra devu.

Triptānu zāles ir alternatīva, ja pretsāpju līdzekļi nepalīdz. Tie ir almotriptāns, eletriptāns, frovatriptāns, naratriptāns, rizatriptāns, sumatriptāns un zolmitriptāns. Tie nav pretsāpju līdzekļi. Viņi strādā, iejaucoties smadzeņu ķīmiskajai vielai, ko sauc par 5HT. Domājams, ka šīs ķīmiskās vielas izmaiņas ir saistītas ar migrēnu. Triptāns bieži samazinās vai izbeidz (pārtrauc) migrēnas uzbrukumu. Daži triptāni strādā dažos, nevis citos. Tāpēc, ja viens triptāns nedarbojas, tas var arī izdarīt citādi. Lielākā daļa cilvēku, kuriem ir migrēna, parasti var atrast triptānu, kas labi darbojas migrēnas gadījumos un kur blakusparādības nav pārāk traucējošas.

Ja Jums ir biežas vai smagas uzbrukumi, var izmantot zāles migrēnas uzbrukumu novēršanai. Tas nedrīkst apturēt visus uzbrukumus, bet to skaits un smagums bieži tiek samazināts. Zāles migrēnas profilaksei tiek lietotas katru dienu. Tie nav pretsāpju līdzekļi, un tie atšķiras no tiem, kurus lieto, lai ārstētu katru migrēnas uzbrukumu. Ārsts var ieteikt dažādas pieejamās zāles. Zāles migrēnas izraisītu uzbrukumu novēršanai

Daži punkti, kas jāņem vērā par migrēnu bērniem, ir šādi

Labā ziņa ir tā, ka apmēram divām no trim sievietēm ar migrēnu ir uzlabojusies grūtniecības vai zīdīšanas laikā. Tomēr aptuveni 1 no 20 sievietēm ar migrēnu konstatē, ka viņu migrēna kļūst grūtāka grūtniecības laikā.